Protingieji mechanizmai

 

PROTINGIEJI MECHANIZMAI

 

 

 

Kartą užsieniniame žurnale perskaičiau interviu su garsiu Europos žvejybos ekspertu Miku Braunu. Labai patiko jo atsakymas į užduotą klausimą: „Mikai, kodėl fiderinėje žvejyboje naudojama tiek daug sistemų rišimo variantų, kodėl neužtenka vienos ar dviejų?“ Į tai ekspertas atsakė: „Negalite valgyti sriubą šakute, jums reikalingas šaukštas.Mėsai reikalingas peilis, vynui reikalinga taurė, o ne arbatinis puodukas. Pietų stalo serviravimas priklauso nuo patiekalų ir gėrimų įvairovės. Tas pat yra žvejyboje fideriu, kurioje taip pat daug svarbių plonybių ir niuansų.“Oakley Sunglasses

Reikia nemažai pasistengti, kad tinkamai pateiktume žuviai masalą. Būtina įvertinti žuvies mitybos niuansus, paros laiką, vandens skaidrumą bei gylį gaudymo vietoje. Vienos žuvys maitinasi ant dugno, kitos- virš jo. Pirmu atveju reikia kelių kg pašaro, o masalui didelio aromatingo boilio. Antru atveju užtenka saujos pašaro ir gyvos lervos ant kabliuko. Žvejai stengiasi perprasti žuvų elgseną ir rasti trumpiausią kelią į sėkmę. Todėl ir atsiranda  daug įvairių sistemų rišimo variantų. Manau, kad jų skaičius ateityje didės ir kiekvienai žuvies rūšiai naudosime atskirą sistemą. Visas rišamas fiderines sistemas vadinu protingaisiais mechanizmais. Todėl noriu papasakoti kokias sistemas efektingiausiai naudoju savo fiderinėje praktikoje.Wholesale Oakley Sunglasses

 

 

GARDNERIO KILPA  (Gardner loop)

Dažniausiai naudojamas montažas. Jį sukūrė anglas žvejys Styvas Gardneris. Pagaminimo paprastumas, platus pritaikymas, didelis jautrumas. Šios savybės ir lemia pirmą vietą angliškos dugninės gerbėjų tarpe mūsų šalyje. Aš rišu dvi kilpas ant pagrindinio valo prieš pat žvejybą, kiti linkę tai daryti namuose. Pirmoji kilpa skirta šėryklėlei, o antra- pavadėliui. Pirmos kilpos ilgis: maža- ( 3-4cm.),  didelė- (15-20cm.). Pavadėlio kilpos galas privalo būti 1-5 cm. žemiau už pririštą šėryklėlę, kas padės išvengti valo susipinimo.

Į pirmąją kilpą galime įdėti suktuką su segtuku.Tai palengvins šėryklėlės keitimą. Pavadėlis pririšamas su antraja kilpa būdu „kilpa kilpon“. Nuo pirmosios kilpos ilgio priklauso šėryklėlės pakilimo į vandens paviršių greitis, traukiant ją iš vandens. Kuo kilpa trumpesnė, tuo greičiau šėryklėlė pakils į vandens paviršių. Tai yra naudinga, kai reikia įveikti žolių barjerą. Tačiau, kuo trumpesnė kilpa, tuo didesnis šėryklėlės pasipriešinimas, kurį pajutusi, žuvis skuba išspiauti masalą. Norint išvengti tuščių pakirtimų, verta šėryklėlę pakeisti svareliu, kuris sukelia mažiau triukšmo kontakte su vandeniu ir žuvis mažiau jaučia svarelio pasipriešinimą. Kai pirmosios kilpos ilgis yra didelis, šėryklėlė iškyla lėčiau ir, traukiama per dugną, sukelia dumblo debesėlį, kuris masina žuvis.

Pasikartosiu, šis montažas pasižymi dideliu jautrumu kibimams. Jei Gardnerio kilpą naudojate gaudant pikeriu, atsiranda realaus kontakto su masalu jausmas. Kiekvienas timptelėjimas ar žuvies prisilietimas prie masalo persiduoda ne tik į koto viršūnėlę, bet ir į pikerio kotą. Atrodo, kad žuvis maitinasi iš tavo rankų. Bet tai nereiškia, kad visi pakirtimai yra rezultatyvūs. Tuščių pakirtimų nepavyks išvengti. Kad pilnai išnaudoti šio montažo privalumus, aš visada laikau kotą rankoje ir nenuleidžių akių nuo viršūnėlės. Gardnerio kilpa mane mokina jausti žuvį ir vystyti reakciją. Ji labiau patiks sportinės žūklės mėgėjams gaudant nedideliais atstumais. Turiu pripažinti,kad gaudant „laukinėmis“ sąlygomis su šiuo montažu, man nepavykdavo pagauti stambių žuvų, tačiau smulkesnių žuvų laimikiai būdavo nemaži.Cheap Oakley Sunglasses

Vandens telkiniai : įvairūs.

Užmetimo nuotolis : 10-50m.

Žuvys : kuojos, puskaršiai, ešeriai, plakiai.

Pavadėlio ilgis : 15-60 cm.

 

 

 

NESIMETRINĖ KILPA

Sistema „Nesimetrinė kilpa“ mano arsenale užima garbingą antrą vietą. Ji buvo sukurta Olandijoje vietinių žvejų, gaudančių didelius karšius. Aš rišu nesimetrinę kilpą iš pagrindinio valo  prieš pat žvejybą.Šioje sistemoje yra būtina standi valo pynė. Jos ilgis- ne mažiau 12-15cm. ,o jos gale būdu „kilpa kilpon“ rišamas pavadėlis. Standi valo pynė neleidžia valui susipainioti ir padeda pavadėliui su kabliuku užimti tinkamą padėtį ant dugno.

Kilpoje įdėtas guminis fiksatorius ir suktukas su segtuku. Šėryklėlė turi laisvai judėti kilpoje. Kilpos ilgis gali būti skirtingas. Jei norite, kad žuvis pati pasikirstų, kilpos ilgis turi būti 40- 50 cm. Aktyviai žvejybai, kai žvejys pats pakerta, kilpos ilgis bus 15- 25 cm. Aš naudoju antrąjį variantą. Šiame montaže taip pat reikia laikytis taisyklės: pavadėlio tvirtinimo taškas turi būti žemiau šėryklėlės apatinio taško. Tai leidžia išvengti valo susipinimo. Šios sistemos privalumas yra tai, kad jos neveikia negatyvūs faktoriai. Stipri srovė, tolimas užmetimas, stiprus vėjas, aukšta banga, smarkus lietus veikia visas sistemas (tame tarpe ir Gardnerio kilpą), bet tik ne nesimetrinę kilpą. Turiu galvoje šių faktorių poveikį šėryklėlei. Stambios žuvys: karšiai,karpiai natūraliuose vandens telkiniuose baidosi judančios ar šokinėjančios šėryklėlės. Tuomet jų nesuviliosi „sočiai nukrautu stalu“. Jei aš gaudau trofėjinę žuvį, turiu nusiteikti kantriai ir ilgai žvejybai, naudojant mažiau jautresnę nesimetrinės kilpos sistemą. Jos privalumai ypač pasireiškia gaudant upėje, kurios stipri srovė neveikia šios sistemos. Labiausia aš ją naudoju žiemos ir naktinėje žvejyboje.

Vandens telkiniai: upės,kanalai,vandens saugyklos.

Užmetimo nuotolis: 30- 100 m.

Žuvys: karšiai, puskaršiai, karpiai,sazanai,karosai.

Pavadėlio ilgis: 0,4- 1,0 m.

 

 

 

BĖGANTIS MONTAŽAS (Running Feeder )

Ši sistema pavadinta tokiu vardu dėl to, kad valas laisvai praeina pro šeryklėlės tvirtinimo tašką. Europoje ši sistema yra labai populiari gaudant komerciniuose vandens telkiniuose. Pagrindinis valas yra praleidžiamas pro šėryklėlės segtuko kilpą. Papildomai yra uždėtas guminis ar silikoninis fiksatorius. Pavadėlio ilgis  10-15 cm., todėl kabliukas su masalu randasi šalia šėryklėlės. Didelis žuvų skaičius komerciniuose telkiniuose sąlygoja tai, kad žuvys pastoviai ieško maisto ir, aptikusi skanų pašarą, čia pat griebia masalą. Šiai sistemai skiriu garbingą vietą už sistemos paprastumą. Žuvininkystės ūkiuose gaudyti kvailus karpius geresnės sistemos nereikia.

Vandens telkiniai: komerciniai prūdai.

Užmetimo nuotolis: 10- 50 m.

Žuvys: karpiai, karosai.

Pavadėlio ilgis: 10- 15 cm.

 

River Chub

Man tai visiškai naujas montažas. Jo šalis- Anglija, kurioje jis viešai pasirodė tik prieš metus. Iš pirmo žvilgsnio tai nepatogi naudojimui sistema. Tačiau iš tikrųjų- ji paprasta ir efektyvi. Nežinau ar daug gerbėjų ji atras Rusijoje, bet vieną ji tikrai jau turi. Išvertus, šis pavadinimas reiškia „upinis šapalas“.Ji buvo sukurta gaudyti greitą ir agresyvią žuvį, kuriai patinka medžioti judantį ir žaidžiantį masalą.Šios sistemos taikinyje: šapalai, ešeriai,stambios kuojos, meknės.

Už pagrindą yra paimta Running Feeder sistema. Papildomai joje įstatytas paprastas dantų krapštukas, kuris tvirtinamas ant uždaros šėryklėlės  bankine gumyte. Krapštuko paskirtis laikyti pavadėlį taip,kad masalas nenuskęstų ant dugno, o plaukiotų virš jo. Gaudant upėje, ši sistema primena vabzdį,kuris sukasi virš savo lizdo. Rekomenduojama naudoti gyvą masalą: musės lervas ar uodo trūklio lervas. Dantų krapštukas po gumyte sąlygoja savaiminį žuvies pakirtimą. Yra keletas techninių niuansų: pavadėlis jungiamas su krapštuku per silikoninį vambzdelį (panašiai tvirtinamos sportinės plūdės). Pavadėlio valas turi būti kokybiškas ir išlaikyti dideles apkrovas. Kadangi stambios žuvies pakirtimo metu trumpą pavadėlį veikia didelės jėgos, rekomenduojamas valo diametras: 0,14- 0,16 mm. Šėryklėles geriau naudoti uždaro tipo, ant kurių patogiau tvirtinti krapštukus. Ši nauja sistema buvo sėkmingai išbandyta Pamaskvio nedidelėse upėse ir dumblėtuose tvenkiniuose naktinėje žvejyboje gaudant karpius ir karosus.

Vandens telkiniai: upės, kanalai, komerciniai tvenkiniai.

Užmetimo nuotolis: 10- 30 m.

Žuvys: šapalai,ešeriai, kuojos, meknės, karpiai, karosai.

Pavadėlio ilgis: 10- 15 cm.

Čia buvo aprašyti 4 populiariausios sistemos, kurias aš naudoju savo fiderinėje žvejyboje jau 10 metų.Nepaisant solidaus patyrimo ir pastovaus naujų sistemų testavimo man ir toliau patinka ieškoti naujų sistemų ir bandyti jas praktikoje.

 

Aleksej Fadejev

Rybachte s nami. 03.2010