FC VALAI

FLUOROKARBONAS :   UŽ  IR  PRIEŠ

Kadangi  fluorokarboną ( FC )  lydi mitai ir stereotipai, pabandysim  šiame straipsnyje remiantis savo patyrimu išsiaiškinti, kur yra teisybė, o kur- ne.

FC buvo sukurtas 1960 m. Jį sukūrė garsus Japonijos chemijos  koncernas  Kureha Chemical Industries Co. Ltd. naftą  išgaunančių įmonių gamybinėms reikmėms. Fluorokarbonas, dar yra vadinamas Ftorkarbonu arba PVDF ( polyvinylidene fluoride), yra cheminis polimeras ir yra teflono „giminaitis“. FC pagrindinė savybė, dėl kurios jis buvo sukurtas,  ypatingai aukštas atsparumas agresyvioms sąlygoms: tiek cheminėms, tiek fizinėms (  temperatūra, vandens poveikis, UV spinduliavimas, mechaninis dilimas). Žvejams svarbi FC savybė – mažas valo matomumas vandenyje. Tai lemia medžiagos  šviesos spindulio lūžimo koeficientas 1,42 . Tuo tarpu vandens  koeficientas siekia 1,30. Todėl firmos, pradėjusios gaminti valus iš FC, paskubėjo juos vadinti „nematomais“.  FC valas skęsta vandenyje 3k. greičiau nei monofilamentinis valas. Tai didelis privalumas plūdininkams ir muselininkams. FC valas pasižymi mažu tamprumu, kas užtikrina jo stiprumą ir sąlygoja greitą žuvies pakirtimą. Būtina įvertinti, kad skirtingų  gamintojų FC valai nepasižymi vienodomis charakteristikomis, nes tai lemia skirtingos valo gaminimo technologijos.Gaudydamas šiuo valu pradedu atsikratyti mitų ir legendų ,kurios sklando žvejų tarpe  apie FC valą.

Legenda 1. FC valas turi didelę atmintį ir yra kietas it viela. Gal būt tai surišta su didelio storio valais arba valais, kurie buvo gaminami pogrindyje ir nė iš tolo neprilygsta tikrų gamintojų produkcijai. Kadangi gaudau su UL spiningu, tai ir valą pasirinkau pagal kotui keliamus reikalavimus  4- 6 lb. Mano pasirinktas FC valas buvo pakankamai minkštas ir pasižymėjo nedidele atmintimi (skirtingai nuo pigių ir didesnio diametro FC valų).  Pirmus 75m. valo  paskiriu valo rišamų mazgų  stiprumo bandymams , o taip pat valo dilimo bandymams, naudojant imitatorių, pagamintą  iš švitrinio popieriaus.

Legenda 2. Nedidelis FC valo stiprumas lyginant su to paties storio mono valu. Stiprumo bandymas parodė valo be mazgo stiprumo vidurkį  2,61 kg. (Gamintojo nurodoma stiprumo riba- 2,00 kg). FC valo stiprumo ribos  per mazgą vidurkis  1,90 kg. Griausiai laikė mazgas Uni-knot, blogiau Palomar, blogiausiai – mazgas Clinch. Tačiau reikia pripažinti, kad stiprumo skirtumai tarp išvardintų mazgų buvo nedideli. Atliekant stiprumo bandymus su to paties storio mono valu, rezultatai buvo praktiškai tokie patys.  Sau padariau išvadą, kad  pagal stiprumo parametrus FC valas nenusileidžia to paties storio mono valui.

Legenda 3. FC valo ypatingas atsparumas dilimui. Dilimo testą atlikinėjau naudodamas imitatorių- bloką, kurio status kampas buvo apklijuotas smulkiu švitriniu popieriumi. Bandymui buvo paruoštas pintas valas,kurio stiprumo riba- 5 lb., mono valas - 0,165 mm. storio ir minėtas FC valas.  Testo darbinio paviršiaus  ilgis 1m. Ant valo galo buvo pririštas 50g. darbinis svarelis,kuris buvo tolygiu greičiu pakeliamas į 20 cm. aukštį. Valo slidimo trejektorija- status 90 laipsnių kampas. Testo rezultatai: pintas valas nutruko po 2-3 svarelio pakėlimų, mono valas atlaikė 7-8 pakėlimus, FC valas atlaikė 10-12 svarelio pakėlimų. Mitas, kad FC valas yra panacėja nuo dilimo- dalinai pasitvirtino. Dalinai, nes bandymų su lydekos dantimis neatlikinėjau, nors manyčiau ,kad šis mitas galiotų FC valui , kurio storis 0,30 mm. ir daugiau. Pats asmeniškai tikėdamasis  susitikimo su lydeka uždedu 8 mm. ilgio pavadėlį, pagamintą iš stygos 0,25mm.

Skeptiškai įvertinau teiginį dėl FC nematomumo vandenyje. Žvejybos metu, žiūrėdamas iš valties, aiškiai mačiau valą 0,5m. gylyje. Teko žiūrėti ir matyti valą būnant po vandeniu 0,5m atstumu nuo jo, nepriklausomai nuo gilio. Žinoma, pas žuvį yra kitas žvilgsnis ir požiūris į tai, bet šito mes nesužinosim.

Po šių testų kiti 75 m. FC valo buvo užvinioti ant ritės Daiwa Presso tolimesniems testams vandenyje. Turiu pripažinti,kad valas ant  ritės būgnelio atsigulė nelygiai- nuolydis prie priekinio  bugnelio krašto ir pakilimas prie galinio. Anksčiau viniojant ant tos pačios ritės pintą valą #3 ir #4, bei  mono valą (storis 0,145 mm.), valas susiviniodavo tolygiai. Tiesa, po serijos bandymu su tarpinėmis, pavyko pasiekti norimą rezultatą.Manau, kad  vyniojant FC valą ant sureguliuotos ritės kitiems valams,reikia būti pasiruošusiems tokiems papildomiems reguliavimams.

I testinis komplektas:

-          spiningas Favorit Sirocco SCS 322UL

-          ritė Daiwa Presso

-          vobleriai : vidutinio nėrimo gilio crankai, minnow  50- 60 mm.ilgio

-          gaudymo sąlygos: Dniepro upės rėvos, gaudymas iš valties, upė srovės tėkmė-nuo vidutinės iki stiprios, dugnas- akmenys, dreisenos, įvairios  dugno šiukšlės.

Užduotis buvo išsiaiškinti,kiek teks prarasti masalų gaudant su FC. Paprastai gaudant per dieną pintu valu ( storis 0,4 mm.),tekdavo  prarasti 4-5 voblerius ir dukart tiek  džiginių masalų. Taigi, gaudant su FC, teko prarasti tik 1 crankbaitą ir tai buvo įtarimas (pagal kontakto su masalu pobūdį),kad užkabinau  aštraus metalo šiukšlę.

II testinis komplektas:

-          spiningas Jackso Dynamis DNS-60UL

-          ritė Daiwa Presso

-          masalai: crankai (panėrimas 0,5- 2 m.), minnow  (ilgis 50- 60 mm. panėrimas iki 1,5m.), džigo masalai- 4- 7 g.

-          gaudymo sąlygos: upė Dniepras, gaudymas iš valties, upės srovės tėkmė- rami iki vidutinio, dugnas- smėlis, gylis 2-6 m.,tarpais akmenys ir dreisenos 1,5m. gylyje.

Nusprendžiau išbandyti „giluminę artileriją“. Esant maksimaliam kontaktui  su abrazyviniu dugnu galima daryti išvadas apie  valo patikimumą. Žvejybos metu nepraradau nei vieno voblerio. Tiesa, keletą galvakablių teko palikti dugne. Džigaujant naudoti FC valą kaip pagrindinį nėra tikslinga dėl nepakankamo gero kontakto su masalu (skirtingai nei su pintas valas, FC valo tamprumas yra didesnis). Ramioje srovėje kontaktą su dugnu jausdavau nuo  4 g. svorio galvakablio. Nors ir padidinus  svorį iki 7g. ,didesnio komforto jaučiant dugną nebuvo. Reikia paminėti, kad sukrės pakankamai stipriai susukdavo valą, dėl ko dažnai susidarydavo „barzdos“.

Šiais komplektais buvo gaudoma visą sezoną ir kitose upėse su akmeningais ir dreisenomis  apaugusiais dugnais. Didelių rūpesčių su FC  nebuvo.

IŠVADOS

-          jei jūs gaudote upėse su abrazyviniais dugnais ir jūs nesate Rokfeleris, FC valas sutaupys jums nemažai pinigų ir nervų. Tačiau apie  žuvies kibimo pojūtį „smūgis į ranką“ jums teks pamiršti.

-          mitas apie FC valoi nematomumą man yra išsklaidytas. Daugelyje žvejybų FC valo pakeitimas pintu valu tikrai nepablogino žvejybos rezultatų. Tas pat liečia ir plieninio pavadėlio panaudojimą.

-          FC valo minkštumas, atmintis bei stiprumas valų storio diapazone 0,125 – 0,185 mm. pilnai atitinka  monovalų analogiškas charakteristikas.

(Straipsnis paruoštas pagal įvairių žurnalų medžiagą)