SIETAS JAUKUI- BŪTINA ĮRANGOS DALIS

 

Kai pradėjau domėtis užsienine literatūra apie žvejybą, tada ir kylo mintis , kad sietas jaukui gali būti labai naudingas. Pasirodo , kad tose šalyse, kur plūdinės ir fiderio sporto šakos yra išvystytos, sportininkai visur ir visada naudoja sietus jaukui. Tai man buvo smarkus postūmis ir aš galų gale įsigijau šį atributą. Sietas viršijo mano didžiausius lūkesčius, persijotas jaukas tapo vienalytis ir purus.  Negalėjau susilaikyti: “ tai tiesiog fantastiška, kaip aš anksčiau galėjau be jo ruošti jauką? “

Šiandien , po 10 metų, sietu jaukui nieko nenustebinsi prie Minsko vandens telkinių. Daug kas matė juos foto ar video, žūklės parduotuvėse,  daug kas jais jau naudojasi. Tiesiog reikia pačiam vieną kartą pabandyti juo naudotis , kad suprastum jo naudą. Persijotas jaukas pakyla į aukštesnį kokybės lygį ir tai suteikia žymiai daugiau šansų sugauti didesnę žuvį, žymiai padidinti  kibimų skaičių. Tai ypač pasireiškia kai maišai jauką su įvairiais gruntais ir gaudant pasyvią žuvį poledinėje žūklėje.

 

Kokie būna sietai jaukui ir kuom jie skiriasi?

Pagrindinis jų skirtumas – tai tinklelio akutės dydis. Jų standartiniai dydžiai yra: 2, 3, 4 ir 5 mm.

 

Priminsiu jums  vieną taisyklę: kuo žuvis yra smulkesnė,  pasyvesnė ir kibimas prastesnis, kuo vanduo yra šaltesnis, tuo jauko dalelės turi būti smulkesnės. Net ir tuo atveju, kai jus nusipirkote smulkios frakcijos jauką, sudrėkintas jaukas sulimpa į stambesnes daleles. Daug jų bus ar mažai sudrėkintame jauke, tai priklauso nuo konkretaus  jauko sulipimo savybių. Ar  tos stambios dalelės yra blogai? Visų pirma, žuvis greičiau prisisotins, kai jauko dalelės  bus stambesnės. Tai nėra blogai, kai žuvies daug ir jinai alkana. Bet ar dažnai mes atsiduriame tokioje situacijoje? Antra, susmulkinus jauką, pašalinus stambias daleles, jaukas pasidaro labiau vienalytis, prisodrintas oro. Sulipdyti jauko rutuliai ar jaukas šėrykloje, skaidysis tolygiai, sudarydamas jauko debesėlį. Praktika rodo, kad žuviai patinka  būtent toks jauko darbas. Dabar jau suprantate, kad  sietas jaukui ,kurio tinklelio akutės dydis 2 mm., naudojamas jauko sijojimui, kai žūklės sąlygos yra sunkios- žuvis yra pasyvi. Juo taip pat galima naudotis, kai norime atskirti gyvas uodo trūklio lervas nuo negyvų lervų.

 

Gaudant stovinčiame vandenyje labiausia tinkamas sietas , kurio akutės dydis – 3mm. Be to, šio didumo sietu aš naudojuosi persijodamas jauką prieš drėkinimą, tuo atskirdamas nereikalingas didesnes jauko frakcijos dalis. Tai darau, kai ruošiuosi gaudyti smulkesnę ir kaprizingą žuvį.  Sietą su akutės dydžiu -4mm.  naudoju ruošiant jauką normalaus dydžio ir aktyviai žuviai.O taip pat tais atvejais, kai jauko frakcija yra stambi ir ją smulkinti nėra tikslo, kai gaudoma žuvis yra stambi.       3 ir 4 mm. sietus taip pat naudoju kai reikia pertrinti molį. Nors su smulkesniu sietu šis darbas užima daugiau laiko, bet rezultatas yra geresnis.

Sietą, kurio akutės dydis – 5mm., naudoju rečiau. Jis skiriamas labai stambios frakcijos jaukams, kai ruošiamasi gaudyti karšius ar stambius šapalus srauniose upėse.  Tokį pat rezultatą galima gauti maišant jauką ir naudojant el. suktuvą su specialia maišymo kojele..

Kartais reikia gauti norimo dydžio žvyro , kurio pagalba yra pasunkinamas jaukas gaudant upėje. Šiam tikslui imami sietai , kurių akučių dydžiai – 3 ir 5 mm. Paimtas iš upės žvyras turi nemažai smėlio , purvo priemaišų ir stambesnių akmenukų. Pirma, sieto ( 3 mm.akutės dydis) pagalba žvyras praplaunamas ir pašalinama smėlis ir purvas. Po to 5mm. skutės dydžio sietas dedamas ant kibiro ir praplautas žvyras pilamas ant šio sieto ir sijojamas. Reikiamo dydžio žvyras pakliūna į kibirą, o didesni akmenukai išmetami.

Dažnai į jauką dedamos musės lervos. Bet, kaip žinome, musės lervos yra labai judrios ir greitai išskaido jauko rutulius. Kad šito išvengti, musės lervos yra apiplikomos verdančiu vandeniu. Šiuo atveju tai atliekama ant sieto. Jo pagalba taip pat atskiriamos gyvos musės lervos nuo negyvųjų ar kokonų.

Dar viena sieto charakteristika- jo išorinis diametras. Firminiai sietai yra gaminami tokio dydžio, kad tiktų standartiniams jauko kibirams. Pagrindiniai gamintojai gamina jauko kibirus 17 ir 40 ltr. talpos. Taigi ir sietų  dydžiai atitinkamai yra du. Labiausia tarp žvejų yra paplitę 17 ltr. talpos kibirai, todėl ir šio dydžio sietų paklausa yra didesnė.

 

 

Aš pats anksčiau naudodavausi tokiu sietu ( D-34cm.) , bet kai pabandžiau jauką sijoti didesniu sietu ( D-42 cm.), supratau, kad tai „dangus ir žemė“. Visas darbo procesas yra žymiai greitesnis. Bet kai jauko kiekiai yra 1- 2 kg. ,tinka ir mažesnio skersmens sietas.

Pabaigai  norėčiau pakalbėti apie sietų  kokybę. Esu daug išbandęs sietų, įvairių gamintojų. Pasitaikydavo ir broko ir prastos kokybės produktų. Dabartinis  mano pasirinkimas TRAPER sietai. O jūsų pasirinkimas- jūsų apsisprendime. Vienas patarimas: venkite produkcijos «no name».

 

Autorius:   Алексей Воличенко

www.traper.by

Клуб ''Fideris'' благодарит Алексея Воличенко за разрешение разместить у себя эту статью .